Prof. Dr. Serkant Ali Çetin


Prof. Dr. Serkant Ali Çetin - İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı


1974 İstanbul doğumlu olan Serkant Ali Çetin, 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümünden mezun oldu ve ardından aynı bölümde Deneysel Yüksek Enerji Fiziği alanında Prof. Dr. Engin Arık danışmanlığında CERN ATLAS deneyinde yaptığı çalışmalarıyla 1998'de yüksek lisans 2003'te ise doktora derecesini aldı. Nisan 2004'te Doçent olan Çetin aynı yıl Doğuş Üniversitesinde çalışmaya başladı. Serkant Ali Çetin Doğuş Üniversitesinde 2006-2009 arasında Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı olarak görev yaptı ve Eylül 2009'da profesör oldu. Ardından 2009-2011 arasında Rektör Yardımcısı olarak görev yapmış olan Profesör Çetin, 2011’de aynı üniversitede Fizik Bölümünü kurdu. Eylül 2015’ten itibaren çalışmalarına İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde devam eden Çetin, Mart 2016’da Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezini kurdu. 2017-2018 arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektör Yardımcısı olan Çetin, Temmuz 2018'den beri Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır.
Prof. Çetin'in, Deneysel Parçacık Fiziği camiasının bir araya gelmesi ve temsili konusundaki girişimiyle Deneysel Parçacık Fiziği Genel Kurulu ve Üst Kurulunun oluşması sağlandı ve kendisi 2016’da Üst Kurul Başkanı seçildi. CERN'de yapılan ATLAS ve CAST deneyleri ile Çin Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsünde yapılan BES-III deneyinde ulusal koordinatör olan Çetin, Türk Hızlandırıcı Merkezi Projesinde ise üniversite temsilcisi olarak görev yaptı. Uluslararası atıf endekslerinde taranan dergilerde deneysel ve fenomenolojik birçok yayına imza atan Serkant Ali Çetin, bu yayınlarına çok sayıda atıf almıştır.
Serkant Ali Çetin 2004 yılında "Türk Fizik Derneği Profesör Şevket Erk Genç Bilim İnsanı Ödülü"nü, 2008 yılında "Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü"nü, 2015 yılında “Türk Fizik Derneği Profesör Engin Arık Bilim İnsanı Ödülü”nü, 2017 yılında ise “Türk Fizik Derneği Onur Ödülünü”nü almıştır. Profesör Çetin evli ve bir çocuk babasıdır.

Çarpışma: Evreni Oluşturan Fizik Kurallarından Organizasyonlara
Bu oturumda, evreni açıklayan fizik kurallarının, organizasyonlar üzerindeki iz düşümünün peşine düşeceğiz...
Birbirinden çok farklı gözüken bu iki alanın şaşırtıcı bir şekilde ortaklaştığı durumlar söz konusu!
Çarpışmanın evrendeki karşılığı, gündelik hayatlarımız nasıl vücut buluyor?
Prof. Dr. Serkant Ali Çetin'in ve Dr. Ecmel Ayral'ın tüm bunlar üzerinden, üretime, kaosa, öğrenmeye, esnekliğe dair paylaşımlarını dinlemek üzere siz de Zirve'deki yerinizi hemen alın.