Dr. Yiğit Kulabaş


Dr. Yiğit Kulabaş - Yönetici, Tasarımcı, Yazar ve Akademisyen


Yiğit Kulabaş’ı yakın çevresi yaratıcı, ezber bozan ve renkli bir yönetici olarak tanımlıyor. Kulabaş’ın kariyerinde üç önemli kulvar var: iş dünyası, akademi ve yazarlık. Pazarlama alanında İTÜ’den doktorası bulunan Kulabaş, Bilgi Üniversitesi’nde Inovasyon Yönetimi derslerini veriyor. Capital dergisinde her ay iş dünyası, inovasyon ve trendler üzerine makaleler yazıyor. Yazarın bugüne kadar yayınlanmış iki romanı bulunuyor: Zamanya ve Saatsiz Ülke…
Yiğit Kulabaş 25 senedir iş hayatında… Beş uluslararası şirkette çalıştı. Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun olur olmaz başladığı NCR’da “Eagle Programı”na dahil edildi ve ABD’de dört aylık özel bir eğitime katıldı. NCR’da geçirdiği yılların ardından Oracle’a transfer oldu. Hemen akabinde Microsoft’ta çalıştığı sekiz sene boyunca onlarca lansmana, özel projeye imza attı. Ericsson’da bulunduğu sekiz senenin ilk yarısında Türkiye’nin de dahil olduğu bölgenin genel müdür yardımcılığını yaptı. İkinci yarısında ise global pazarlamadan sorumlu direktör olarak İsveç’teki genel merkezde çalıştı. İsveç’te geçirdiği dört senede inovasyon, yeni iş modelleri, küresel programlar gibi alanlarda ödüllü projelere imza attı. Turkcell’den gelen teklif üzerine Türkiye’ye döndü ve üç seneye yakın bir süre Kurumsal Pazarlama, İnovasyon, Ürün ve Servislerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Uluslararası GTB dergisi tarafından ”50 CMO’s to watch” listesine dahil edildi.
Kulabaş 2016 yılında yol arkadaşlarıyla birlikte Redesign Business şirketini kurdu. Şirket kısa süre içinde Türkiye, İsveç, Hollanda ve Almanya’da onlarca projeye imza attı. İnovasyon, strateji ve tasarım konularında faaliyet gösteren şirketin müşterileri arasında dünya çapında markalar bulunuyor.
Aynı zamanda global Service Design Network (SDN) organizasyonunun CMO’luğunu yürüten Kulabaş, servis tasarımı kültürünün Türkiye’de yayılması ve ülkemizin global inovasyon indeksinde üst basamaklara çıkması için çalışmaktadır..

A PLANI: YARIN ve SEN
Hep gelecekten söz ediyoruz. Yeni teknolojiler, trendler, ezber bozan iş modelleri, dijitalleşme üzerine sohbet ediyoruz. Çalıştığın, yönettiğin, belki de sahibi olduğun şirketin dönüşümüne odaklanıyoruz çoğu zaman. Ancak bu sefer odağımız sensin.
Önümüzdeki yıllarda ortalama insan ömrünün yüz seneye uzaması bekleniyor. Henüz farkında olmasak da yüz yaşla birlikte ömrümüze eklenen çeyrek asırlık artı bir süre var. Üstelik bu dönem, en bereketli dönemimiz olma potansiyeline sahip.
Hayallerimizin, ideallerimizin peşinden koşmak için büyük bir fırsat var önümüzde.
Şairin ünlü dizesini hatırlayalım: İnsanları yaşlandıran, ideallerinin bitmesidir Ömrünün ikinci baharında girişeceğin bu yeni başlangıcın adı B Planı değil o yüzden; A Planı. Bu sefer kendin şekil vereceksin geleceğine. İdeallerinin peşinde koştukça gençleşeceksin üstelik. Öyle bir yolculuk ki bu, insanlar seni anarken çalıştığın şirketlerle, eski pozisyonlarınla değil ideallerinle, hayallerinle anacak artık.
Adı üzerine bir plan bu. Son ana bırakmaman gerekiyor.
Çarpışma zamanı geldi. ‘‘Bugünün seni’’ ‘‘Yarının seni’’ne karşı...
A Planını oluşturmaya hazır mısın?