Artboard 2.jpg

TEGEP 11. Eğitim ve Gelişim Zirvesi

Artboard 26.png

19 - 20 - 21 EKİM

Vestel Servis Akademi Uzmanlık Eğitimleri

 

Servis Akademi’de vizyonumuz, paydaşlarının sürekli gelişimini amaçlayan eğitimlerle sektöründe lider bir akademi olmaktır.  10 yaşındaki akademimizde, Teknisyen ve Müşteri Temsilcisi Uzmanlık Eğitim programlarımız, vizyonumuz için lokomotif etkisi yaratmaktadır. 2013 yılında başlayan eğitim programlarımızdan bugüne kadar 3.500 kişiden fazla katılımcı başarı ile mezun oldu.

Değişik kanallardan elde ettiğimiz geri bildirimler, eğitim tasarımı ile ilgili edindiğimiz bilgiler ve tecrübe ile program içerik ve uygulama yöntemlerimizi sürekli iyileştirdik. Bu sayede yetkili servislerimizin benimsediği ve katılmak için istekli oldukları bir program haline getirdik. 

Eğitimde dijitalleşme programımız kapsamında geliştirilen mikro öğrenme içerikleri, öğretim yönetim sistemi, mobil öğrenme platformu ve sanal sınıf projeleri ile uzmanlık eğitim programımızı sürekli destekledik. 

Pandemi döneminde uzmanlık eğitimlerinin uzaktan verme ihtiyacıyla birlikte; oluşan teknolojik yetkinlerimizi kullanarak uzmanlık eğitimlerimizde karma eğitim modeline döndük. Uzaktan verdiğimiz uygulamalı eğitimlerde ise sahadaki deneyimli çalışanlara kolaylaştırıcı rolü tanımlayarak yenilikçi bir yaklaşımla başarılı sonuçlar elde ettik. Bu sayede sertifikalı eğitimlerimize ara vermeden devam etme imkânı yaratmış olduk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Esra Akgün

İş Mükemmelliği ve Eğitim Müdürü

 

Esra Akgün, orta ve lise eğitimini sırasıyla Bornova Anadolu Lisesi ve İzmir Fen Lisesi olmak üzere İzmir’de tamamladı. Üniversiteye ODTÜ Endüstri Mühendisliği için Ankara’ya gitti. Mezuniyetten sonra Koç Holding Yönetici Yetiştime programına kabul edildi, kendine teklif edilen grup şirketleri arasından Ankara’daki Arçelik Bulaşık Makinası İşletmesini tercih etti. Aynı yıl ODTÜ’de yüksek lisansa başladı ve iş hayatıyla birlikte 1998 yılında yüksek lisans derecesini aldı. Arçelik’te İnsan kaynakları, Kalite Güvence ve Ürün Geliştirme gibi farklı bölümlerde çeşitli poziyonlarda çalıştı. Yurt içinde ve dışında müşteri ve tedarikçi ilişkileri, kalite geliştirme projelerinde liderlik yaptı. Arçelik’in İstanbul’daki Çamaşır Makina İşletmesine Kalite Güvence Yöneticisi olarak geçiş yaptı. 6 sigma kara kuşak sahibidir. EFQM Ödül süreçlerinde gönüllü değerlendiricilik yapmaktadır. 2011’de İzmir’e dönüş kararı alıp, Vestel’de Müşteri Hizmetleri’nde Servis Akademi’yi kurmak üzere Servis Eğitim Müdürü olarak başladı. Yönetim geliştirme ve kaliteyle ilgili sorumlulukları ile birlikte 2013’den buyana İş Mükemmelliği ve Eğitim Müdürü olarak görevini yürütmektedir.

.

Artboard 5 copy 12.png