Artboard 2.jpg

TEGEP 11. Eğitim ve Gelişim Zirvesi

Artboard 26.png

19 - 20 - 21 EKİM

Öğrenmeye Yeni Bakış: Deneyimsel Öğrenme ve Gelecek Teknolojiler

 

Öğrenme insan hayatının önemli bir parçasıdır. Bilinçli veya bilinç dışı gerçekleşen öğrenmeler günlük çok temel ihtiyaçlarımızdan insan ilişkilerine kadar elzem öneme sahiptir. Merdivenin nasıl çıkılacağından, bir ilişki içindeki sınırlarımızı deneyimlemeye kadar farkında olduğumuz ya da olmadığımız öğretiler bize dayanak oluşturur. İş yeri hayatında da hem ilişkisel hem de bilişsel beceriler, önceden öğrenmiş olduklarımızla yakından ilişkilidir. Ve hepimizin her zaman gelişime açık yönleri vardır.

Peki hayatımızın bu kadar içinde olan öğrenme sırasında nöronlarımızda neler olup biter? Güncel bilimsel çalışmalar bize neler söylüyor? Gelecek teknolojiler "sıkıcı" öğrenmeden daha deneyimsel ve interaktif öğrenmeye kapı açıyor olabilir mi? Öğrenmenin çok yönlülüğü ve teknolojiyle bağı üzerine konuşalım! 

 

 

Neslihan Önay

Sinirbilim Araştırmacısı

 

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü`nden 2016 yılında onur derecesiyle mezun oldu. Mezuniyetinin ardından pazar araştırma alanında Nielsen, Millward Brown ve Vestel sirketlerinde calisti. Çalışma hayatı süresince pek çok farklı şirket ve projede tüketici davranışını anlamayı hedef alan ve şirketlerin pazarlama stratejilerine yön veren araştırmalara katıldı. Kurumsal deneyiminin ardından akademik kariyer yönünde ilerlemeye karar verip, 2019 yılında İsviçre`de Cenevre Üniversite`sinde sinirbilim alanında yüksek lisansa başladı. Tezinde kriminal gençlerde dikkat problemlerini fonksiyonel MR tekniği kullanarak incelemektedir. Gençlerdeki dikkat problemlerinin belirli nöral ağlar arasindaki etkileşimle ilişkili olup olmadığını analiz etmiştir. Yüksek lisans eğitiminde pek çok farklı disiplinden eğitim alarak psikolojik süreçlerin biyolojik temellerine yönelik bilgisini derinleştirme firsatı bulmuştur.

Artboard 5 copy 18.png