Artboard 2.jpg

TEGEP 11. Eğitim ve Gelişim Zirvesi

Artboard 26.png

19 - 20 - 21 EKİM

Artboard 1 copy 28.png

 

 

 

Nazlı Pektaş

SANAT TARİHÇİSİ AKADEMİSYEN SANAT ELEŞTİRMENİ

Nazlı Pektaş, sanat tarihçisi ve sanat eleştirmeni. Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde (1998), Yüksek Lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik-Cam bölümünde (2008), Sanatta yeterliğini ise Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünde (2013) tamamlamıştır. Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde ve Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde de öğretim görevlisi olarak dersler vermektedir.

Pektaş’ın Türkiye’de sanata ve kültüre emeği geçen isimlerle yaptığı söyleşilerden oluşan, “Bellek / Emek “isimli kitabı 2017 yılında Yapı Kredi Yayınları (YKY) tarafından yayımlanmıştır. Pektaş, İş bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan “Bir Seyyahın Resimli Güncesi Muhsin Kut” (2017) isimli kitabın yazarıdır. Pektaş’ın yazıları farklı kitaplarda yayımlanmaya devam etmektedir. 2018 yılında Corpus Yayınları tarafından yayımlanan, İmgenin Zamanı: Sanat, Hafıza, Direniş isimli kitapta “Yeryüzü Çoğalırken Ölmek” başlıklı bir yazısı bulunmaktadır. Yapı Kredi Yayınları Cogito dizisinden çıkan “Cinsiyeti Yazmak” (2016) isimli kitapta “Ana Mendieta’nın İzleri” başlıklı bir yazısı yayımlanmıştır. Ayrıca Doruk Yayınları tarafından yayımlanan, Belgesel / Kısa Film / Video Sanatı (2018) isimli kitapta “Hakikati Alt Etmek: Rezan Yeşilbaş, Cengiz Tekin ve Ferhat Özgür'ün Yapıtlarında Hayat, Oyun ve Mana” isimli bir yazsısı yer almıştır.

Nazlı Pektaş farklı sergilerin küratörlüğünü yapmayı sürdürmektedir. Pektaş’ın küratörlüğünü yaptığı sergilerden bazıları şöyledir: Bilsart’da 2021 Şubat ayında açılan na/mütenahi hürriyet sergisi, Yapı Kredi Kültür Sanat’ta, 2018’de açılan “İntihal mi?/ Hal mi?” başlıklı grup sergisi ve 2017 yılında Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi ve Sanat Galerisi’nde açılan "A4” başlıklı grup sergisi.

 

AICA Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği üyesi Pektaş’ın, ulusal ve uluslararası akademik yayınlarda, makaleleri yayımlanmıştır. Sanat tarihçisi/eleştirmen Nazlı Pektaş’ın yazıları; Sanat Dünyamız (YKY), Art Unlimited, gibi sanat dergilerinde, Artful Living adlı portalda, Argonotlar Güncel Sanat Platformu’nda, Cumhuriyet Gazetesi’nde ve çeşitli sergi kataloglarında yayımlanmış ve yayımlanmaya devam etmektedir. Nazlı Pektaş çeşitli kültür ve sanat kurumlarında seminerler vermekte, konuşma dizileri düzenlemektedir. Pektaş’ın sanat yazıları halen Temas/Yorum isimli köşede Gazete Oksijen O2’de yayımlanmaktadır.