Artboard 2.jpg

TEGEP 11. Eğitim ve Gelişim Zirvesi

Artboard 26.png

19 - 20 - 21 EKİM

Artboard 5 copy 8.png

Öğrenme Tasarımında Neler Değişti?

 

Yakın bir zamana kadar mevcut durumdan ulaşılmak istenen durum arasındaki boşluğu kapatmak (köprü inşa etmek) için eğitim tasarımları gerçekleştirdik. Köprü inşa etmekten daha çok artık onun üzerinden geçmesini düşündüğümüz insanların, duygu ve düşüncelerine daha yakın eğitim tasarımı anlayışına geçilmelidir. 

Öğretim Tasarımı yaklaşımının yanında özellikle inovasyon alanında kullanılan; Yalın, Tasarım Odaklı, Çevik Düşünce, Yalın Girişim gibi insan odaklı yaklaşımlara tasarım süreçlerinde yer verilmelidir.  

Bununla birlikte artık sormamız gereken tek soru, insanların yeni bilgi ve beceriler edinip edinmediği değil; bilgi-becerinin işe ne kadar hızlı transfer ve adapte edilebildiğidir.

Belirsizliğin yüksek olduğu, değişim ve uyum becerisinin gerekliliğinin arttığı bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir dönemde "kişinin hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırmak, gelişim hızını arttırmak için öğrenme ve gelişim sürecini yeniden nasıl tasarlayabiliriz?" sorusu öğrenme tasarımcıların birinci gündeminde yer almaktadır.

Learning Sprint yaklaşımıyla bu sorunun cevabını keşfetme yolculuğumu sizlerle paylaşacağım. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr. Onur Seçkin

Öğretim Üyesi

 

Boğaziçi Üniversitesi’nde matematik öğretmenliği programının tamamladıktan sonra aynı üniversitede yetişkin eğitimi alanında yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı. Aynı süreçte bu üniversitede yaklaşık 8 yıl boyunca araştırma görevlisi olarak çalıştı. Sonrasında, dijital öğrenme ve gelişim sektöründe, farklı kurumsal şirketlerin çalışanlarının gelişimi için eğitim tasarımı, modellemesi ve öğrenmenin derinleşmesinde farklı dijital araçların geliştirilmesi süreçlerinde çeşitli sorumluluklar üstlendi. Şu anda Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde eğitim bilimleri alanında öğretim üyesi olarak görev yapıyor, lisans ve yüksek lisans düzeyinde dersler veriyor. Yaşam boyu öğrenme, yetişkin öğrenmesi, dijital öğrenme, informal öğrenme gibi konularda çalışmalarını sürdürüyor.