Artboard 2.jpg

TEGEP 11. Eğitim ve Gelişim Zirvesi

Artboard 26.png

19 - 20 - 21 EKİM

Artboard 5 copy 10.png

Öğrenme Tasarımında Neler Değişti?

 

Yakın bir zamana kadar mevcut durumdan ulaşılmak istenen durum arasındaki boşluğu kapatmak (köprü inşa etmek) için eğitim tasarımları gerçekleştirdik. Köprü inşa etmekten daha çok artık onun üzerinden geçmesini düşündüğümüz insanların, duygu ve düşüncelerine daha yakın eğitim tasarımı anlayışına geçilmelidir. 

Öğretim Tasarımı yaklaşımının yanında özellikle inovasyon alanında kullanılan; Yalın, Tasarım Odaklı, Çevik Düşünce, Yalın Girişim gibi insan odaklı yaklaşımlara tasarım süreçlerinde yer verilmelidir.  

Bununla birlikte artık sormamız gereken tek soru, insanların yeni bilgi ve beceriler edinip edinmediği değil; bilgi-becerinin işe ne kadar hızlı transfer ve adapte edilebildiğidir.

Belirsizliğin yüksek olduğu, değişim ve uyum becerisinin gerekliliğinin arttığı bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir dönemde "kişinin hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırmak, gelişim hızını arttırmak için öğrenme ve gelişim sürecini yeniden nasıl tasarlayabiliriz?" sorusu öğrenme tasarımcıların birinci gündeminde yer almaktadır.

Learning Sprint yaklaşımıyla bu sorunun cevabını keşfetme yolculuğumu sizlerle paylaşacağım. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mustafa Aydın 

Design Thinking ve Öğrenme Deneyimi Danışmanı / Lotus4Design

 

Mustafa Aydın, 2009 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişimi Bilimleri Fakültesinden mezun olmuştur. Aydın, kariyerine Yalın Enstitü Derneği’nde Yalın Düşünce felsefesinin şirketlerde içselleştirilmesi çalışması ile ilk iş hayatı deneyimine başladı. Kargo, Telekom, Havacılık, Perakende gibi farklı sektörlerde Eğitim ve Performans Yönetimi rolleri üstlendi. Çalıştığı şirketlere katmaya çalıştı değer “Öğrenmeye dayalı performans gelişimini” oluşturmaktır. Son 4 yıldır Öğrenme Deneyimi Tasarımı & Design Thinking Fasilitatörü olarak çalışmaktadır. Bu kapsamda Müşteri Deneyimi, Çalışan Deneyimi ve Öğrenme Deneyimi konularında projeler geliştiriyor. Bu çalışmalarla birlikte Design Thinking bakış açısının kurum içerisinde içselleştirilmesi ve yaygınlaştırılması faaliyetlerini yürütür. Aydın, İstanbul Teknopark “Cube Incubation” Kuluçka Merkezinde Design Thinking Mentörü olarak çalışmalar yürütmektedir. Design Thinking, Learnng Sprint ve Öğrenme Deneyimi alanlarında eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Lotus4Design şirketinin kurucu ortaklığını yapmaktadır.