Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu

Trakya Üniversitesi, İktisat Bölüm Başkanı

1960 doğumlu, Uludağ Üniversitesi, İİBF İktisat Bölümü mezunudur.

İstanbul Üniversitesi’inde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamıştır.

1985’de İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi’nde araştırma görevlisi olmuş, aynı fakültede 2001 sonuna kadar İktisat Doçenti olarak görev yapmıştır.

Akademik kariyerine Trakya Üniversitesi İİBF’de profesör olarak devam etmektedir.

Yurtiçi ve yurtdışında birçok makale ve çalışmaları bulunan Uzunoğlu’nun, şu anda piyasada bulunan kendi ve/veya ortak yazarlı kitapları:

“Para ve Döviz Piyasaları”, ”Çağ Atlamada Yeni Dönem”, “Temel Ekonomi”, “Finans Matematiği Çalışma Kitabı, HP Uygulamalı” “Güncel Ekonomik Sorunlar : Dünya Ekonomisi”, “Güncel Ekonomik Sorunlar : Global Kriz”, “Yeni Başlayanlar İçin Bankacılık”, “Yeni Başlayanlar İçin Ekonomi”, “Mikro ekonomi”…

 

3P - Pandemi, Para, Potansiyel

Temel işlevi değişim aracı olan paranın “dengelenmesi” günümüz ekonomilerinin en önemli sorunlarından biridir. Dengelenemeyen para “eninde sonunda” dengesizlikleri beraberinde getirir. Önümüzdeki dönem bu dengesizliklerin daha da derinleşeceği bir dönem olacaktır.

Kurumların bundan sonraki yön tayininde paranın dengelenmesi önemli rol oynayacaktır, ancak pandemi etkisiyle daha da hızlı yoğunlaşan belirsizlik ve dengesizlik ortamında kurumlara verilecek en iyi iki mesaj;

İnsana dokunmadan rakamlara dokunamazsın (Behzat Yıldırımer).

İşler iyi gidiyorsa eğitim bütçeni ikiye katla, kötü gidiyorsa dörde katla (Tom Peters)