Yonca Özgün

Eğitimci, Yazar

Kurucusu olduğu Yonca Özgün Akademi bünyesinde Robotik&Maker, Programlama ve Uzaktan Eğitime yönelik öğretmen eğitimleri vermektedir. Türkiye’de ilk defa RaspberryPi&Python Fiziksel Programlama Eğitmen Eğitimi programını geliştirdi ve eğitimleri bir üst boyuta taşıdı. Öğretmen eğitimlerinin yanı sıra sektöründe öncü kurumlara teknoloji eğitim danışmanlığı yapmaktadır.

2017 ve 2020 yıllarında Microsoft’un düzenlediği Teknolojinin Kadın Liderleri Yarışması’nda finalist olarak seçildi. 2017 yılında Canada Wide Science Fair ve 2019 yılında Polonya’da düzenlenen uluslararası yarışmalara Türkiye’yi temsilen öğrencileriyle katılmış ve ülkemize 3 altın madalya kazandırdı.

Maker, robotik ve programlama alanlarında hem öğretmen hem de öğrencilere eğitimler vererek mentorluk yapan Yonca Özgün, yaş gruplarına uygun müfredat geliştirmenin yanısıra, uzun yıllar teknoloji eğitiminin nasıl verilmesi gerektiği konusunda çalışmalar yaptı. Northeastern University, Boston University gibi üniversitelerde mühendislik okuyan öğrencilere programlama ve robotik eğitimleri vermeye devam etmekte olan Özgün, Projelerle Maker Eğitmenliği, Projelerle Maker Öğrenciliği ve Uzaktan Eğitim Şart kitaplarının yazarıdır.

 

Öğrenmeyi Öğrenmek Paneli

Bu panelde, çok farklı alan ve deneyim seviyelerinden katılımcıların, özellikle son dönemde, öğrenme ve gelişime ilişkin neler yaşadıkları, neleri fark ettikleri ve bu bilgiyi merkezi bulma noktasında nasıl kullandıkları konuşulacaktır.